En solid gjeng som er klar for å møte Hordalandsbenken. Foto: Silje Ulveseth

Folksomt på Løvebakken

Det ble folksomt da Bergen Næringsråd møtte den ferske Hordalandsbenken på Stortinget.
  • Publisert fredag 21. november 2025

Bergen Næringsråd har hyppige benkemøter på Stortinget for å legge frem saker som er viktige for næringslivet og våre medlemmer. Mange av stortingsrepresentantene er nye, derfor var det ekstra viktig å ta turen østover for å hilse hjem. 

– Vi er veldig glade for at så mange av våre stortingspolitikere tar seg tid til å møte oss og høre om utfordringene som næringslivet står i. Dette lover godt for samarbeidet i denne fireårsperioden, sier Monica Mæland, administrerende direktør i Bergen Næringsråd, etter møtet.

Hun hadde med seg en stor delegasjon; foruten Bergen Næringsråd var Universitetet i Bergen, Musikkselskapet Harmonien, Akvariet, Småkraft, Norsk Vannkraft, Stavanger2Bergen, Sammen og Eviny representert.

Her er noen av sakene som ble tatt opp:

  • Statsbudsjettet 
  • Statsraad Lehmkuhl 
  • Griegkvartalet 
  • Havbruksmeldingen
  • Grunnrenteskatt for små kraftverk 
  • Realfagshøyden
  • Studentboliger 
  • Fergefri E39 
  • Verdenshavsenteret 

Terje Breivik, administrerende direktør ved Akvariet i Bergen, fortalte en dyster historie om tilstanden for 65-åringen på Nordnes. Ambisjonen er nå å etablere et verdenshavsenter på Dokken, i nær tilknytning til Havforskningsinstituttet og Fiskeridirektoratet, som skal samlokaliseres der.

– Hvor akutt er situasjonen for Akvariet? spurte Peter Frølich (H).

– Vi må kartlegge dette nærmere, men det er ingen tvil om at vi alt nå har store skader på bærende konstruksjoner. Innen fem år må vi i hvert fall få vite hvor vi skal være, svarte Breivik.

Takk for godt møte, Hordalandsbenken!

Våre hovedsamarbeidspartnere