En kommentar av Tom-Christer Nilsen, næringspolitisk sjef i Bergen Næringsråd
Her er det noe å glede seg over, og noe som drar i motsatt retning. Vi jubler for 80 millioner kroner til UiB Realfaghøyden og fortsatt fremdrift for K5 Bergen-Stanghelle. Samtidig gremmes vi over kuttene i støtten til den viktige omstillingen vi er midt oppe i.
Vi kan glede oss over at krumspring som ekstraskatter og grunnrenteskatter fra Stoltenbergs forgjenger, Trygve Slagsvold Vedum, ser ut til å være et tilbakelagt stadium. Men det er mye grått og trist å spore:
- CO2-avgiften økes, men veibruksavgiften reduseres tilsvarende
- Enova-støtten halveres
- Miljøteknologiordningen avvikles
- Grønn plattform pauses for ett år – og da stopper den grønne omstillingen opp.
Disse forslagene er alvorlige nok. Det er betydelig risiko i å satse på ny teknologi og grønn omstilling. Derfor er det behov for risikoavlastning, og programmene har fungert godt for det. Vi er midt i en verftskrise – oljepakkens tid er over, og vi har sett mange konkurser i byggebransjen de siste årene. Vi trenger omstillingsmidler.
Regjeringens parlamentariske grunnlag er kjent. Budsjettet bærer mest preg av å være det forhandlingsutspillet det faktisk er. Det er vanskelig å se at dette skal passere for MDG og et SV i krise.
Overraskende nok ønsker MDG å prioritere ny Fløyfjellstunnel i forhandlingene om statsbudsjettet – naturlig nok fordi det er utløsende for en bybane nordover. Det støtter vi helhjertet.
Vi støtter også samferdselsbevilgningen til Smiene-Harestad i Rogaland, fordi vi ser dette som et ledd i en fast forbindelse mellom Bergen og Stavanger. Hordfast neste?
Statsbudsjettet inneholder også forslag vi er glade for:
- Forprosjekt Realfaghøyden
- Fortsatt prosjektering i samlokaliseringen av Havforskningsinstituttet og Fiskeridirektoratet
- Nye studieplasser ved UiB og HVL
- Fortsatt fremdrift K5 Bergen-Stanghelle
- Nettilgang gjennom Ulrikstunnelen og fremdrift på automatisert togstyringssystem Bergensbanen (ERTMS)
På kulturfeltet er vi igjen skuffet over at viktige kulturbygg i Bergen – Som USF Verftet, Griegkvartalet og Fyllingsdalen teater – ikke når opp. Felles for alle disse tre prosjektene er at de har sikret midler fra kommune, fylkeskommune og private givere, men trenger et statlig bidrag for å kunne realiseres.
I årets statsbudsjett er Lubna Jaffery helt tydelig i sin tale: Null til alle tre.
Vi ser så absolutt frem til høstens forhandlinger om statsbudsjettet på Stortinget!