Nei, det er ingen grunn til å tro at byens to største partier vil styre Bergen sammen fra neste høst. Men Høyre og Arbeiderpartiet var forbausende enige da Bergen Næringsråd og First House inviterte til et politisk møte 334 dager før kommunevalget i september 2027.
Positivt møte
– Dette var startskuddet for den lange valgkampen. Bystyret og politikken som føres er nå svært fragmentert. Derfor er det positivt å møte to toppkandidater som ser at det er nødvendig med bredt samarbeid om viktige saker for Bergen, sier Monica Mæland, administrerende direktør i Bergen Næringsråd.
Det begynte om lag som forventet. Chris Jørgen Knudsen Rødland, som nylig overtok som byrådsleder, fortalte at Høyre var sjokkert over økonomien da partiet dannet byråd for tre år siden. Siden har de snudd underskudd til overskudd, sa han.
– Vårt byråd presenterte overskudd hvert år i forrige periode. Siden har Høyre-byrådet brukt opp sparepengene våre, svarte Linn Kristin Engø, Aps byrådslederkandidat og tidligere ordfører.
Men begge er enige om at den dårlige byøkonomien først og fremst skyldes andre forhold.
– Ingen av oss styrer rentenivået eller Hormuzstredet, sa Engø.
– Vi må snakke sammen
De er også enige om at plan- og byggesaker må behandles raskere og mer effektivt.
– Jeg tror Ap og Høyre må snakke mer sammen. Jeg tror vi kan få til bedre løsninger enn de som oppstår som følge av Senterpartiets særinteresser for arkitektur, sa Aps byrådslederkandidat.
– Ja, de store partiene bør bli enige i de store sakene, sa byrådslederen.
Ap og Høyre er også samstemte om at det må investeres mye i nye sykehjem og at det vil være nødvendig å se på skolestrukturen. Det siste pleier bety nedleggelser. Skolebruksplanen som ble presentert i fjor, havarerte når byrådet ikke klarte å samle et flertall i bystyret.
– Vi var veldig tydelige på at vi ville komme Høyre til unnsetning i den saken, men vi fikk ingen respons på det, hevdet Linn Kristin Engø.
Begge to gir et godt inntrykk, og de snakker godt til byens næringsliv og befolkning
– Monica Mæland –
Etter valget
Begge partiene er svært opptatt av å løfte kvaliteten i bergensskolen.
– Jeg er veldig glad for at vi har denne samtalen. Regjeringen kutter og gjør det vanskeligere for oss. Mitt håp er at Høyre og Ap kan stå sammen om å prioritere skole og områdesatsinger – og formidle dette til regjeringen og Stortinget, sa Chris Jørgen Knudsen Rødland.
– Begge to gir et godt inntrykk, og de snakker godt til byens næringsliv og befolkning. Det avgjørende er hva som skjer etter 13. september 2027, når de sannsynligvis må søke samarbeid andre steder. Da er det viktig at de husker invitasjonen til samarbeid – til beste for Bergen, sier Monica Mæland.
Frps sannsynlige byrådslederkandidat, Marte Monstad, deltok ikke i debatten siden hun er i permisjon.