Thor Brødreskift/Festspillene i Bergen 2025, fra forestillingen The Great Yes, The Great No av William Kentridge

Festspillmøtet 2026 : Kunsten og den nye verdensorden

Vi er inne i en ny verdensorden. Den verden vi tok for gitt, er snudd på hodet.

Arrangementsinfo

  • Onsdag 27. mai 2026 kl. 09:00 - 11:30
  • KODE, Permanenten
  • Påmeldingsfrist: tirsdag 26. mai kl. 12:00
  • Gratis

* Alle priser er eks. 25% mva.

Politikk er det muliges kunst. Men hva er kunsten for politikken? Er det også endret?

Autoritære ledere har alltid forstått behovet for å bruke kunsten til å forandre et lands fortelling om seg selv. Nå omfavner demokratiske ledere med autoritære trekk det samme. Hvorfor er det likevel problematisk å forvente at kunsten skal være en del av demokratiets totalforsvar? 

Moderator for Festspillmøtet er programleder og politisk kommentator Eirik Bergesen. Første del av møtet vil bestå av innlegg og samtale, og andre del er en debatt som vil bli til en ny podkast-episode av Det store bildet.



I samarbeid med  Festspillene i Bergen og Kultur Vest inviterer Bergen Næringsråd representanter fra politikk, kultur og næringsliv til Festspillmøtet 2026 og en åpen, ærlig og høyaktuell samtale om hvor grensene går mellom kunst og politikk i en demokratisk nedgangstid. 

Seminaret avsluttes i tide til at vi kan gå samlet til åpningsseremonien.   

I samarbeid med

Våre hovedsamarbeidspartnere